14/03/2022
Mycie okien: idealna konserwacja w trzech krokach
Początek wiosny lub okres tuż przed Wielkanocą to idealny moment, żeby w szczególny sposób zadbać o nasze okna po zimie. Jak powinna wyglądać konserwacja oraz mycie okien? Co należy zrobić, aby służyły nam przez długie lata? Sprawdź nasze sprawdzone sposoby.
Krok pierwszy – mycie okien
Idealny sposób mycia okien zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego są one wykonane. W przypadku okien PCV najlepiej sprawdzą się profesjonalne preparaty. Nie należy stosować środków, które zawierają silne związki chemiczne oraz właściwości ścierne. W pielęgnacji profili nie powinno używać się preparatów z aromatem pomarańczowym lub cytrynowym. Przede wszystkim unikajmy jednak tych płynów, które posiadają w składzie amoniak, wodę amoniakalną, siarkę, rozcieńczalniki nitro, benzynę, kwas octowy, zmywacz do paznokci czy alkohol. Jeżeli nie mamy pod ręką profesjonalnych preparatów, prostym i niedrogim rozwiązaniem będzie ciepła woda z płynem do naczyń lub łagodnym i uniwersalnym płynem do czyszczenia. Nie jest to być może idealna metoda mycia okien, ale w sytuacji kryzysowej warto ją zastosować.
W przypadku okien drewnianych lub aluminiowych pamiętaj, aby przed doborem środków pielęgnacyjnych zapoznać się wcześniej z ich kartą produktu. Podczas mycia używaj miękkich, delikatnych ścierek z bawełny lub mikrofibry. Pamiętaj, że trudne do usunięcia zabrudzenia szyb, takie jak farby czy pozostałości kleju, należy usuwać przy pomocy odpowiednich rozpuszczalników, czyli spirytusu, acetonu lub benzyny. Po ich zastosowaniu dokładnie przemyj szyby wodą.
Krok drugi – przegląd techniczny okien
Przegląd techniczny warto zacząć od sprawdzenia wszystkich elementów metalowych w oknach. Okucia, które zdążyły się poluzować, trzeba dokręcić, a zużyte wymienić na nowe. Ruchome elementy metalowe należy odpowiednio nasmarować. Polecamy do tego profesjonalny olej w aerozolu do konserwacji okuć lub smar z naszego zestawu do zadań specjalnych, który idealnie sprawdzi się podczas pielęgnacji okien i drzwi. Taki pakiet idealnie sprawdzi się podczas pielęgnacji okien i drzwi. Sprawdź następnie, jak prezentują się uszczelki — niezależnie od ich stanu, co pół roku powinieneś powlekać je specjalnym środkiem. Dedykowany smar do ich konserwacji również jest częścią naszego zestawu. Jeśli uszczelki są popękane, porowate czy przygniecione, wymień je na nowe. Warto przy tym pamiętać, że konserwacja okien za pomocą profesjonalnych środków znacznie zwiększa ich trwałość i żywotność!
Krok trzeci – test szczelności okien
Do sprawdzenia szczelności okien wystarczy zwykła kartka papieru. Papier należy umieścić pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą. Jeśli przy zamkniętym oknie możemy z łatwością wysunąć kartkę, to znak, że okucia trzeba będzie wyregulować. Warto pamiętać, że docisk okien powinien różnić się w zależności od pory roku. W trakcie zimy musi być większy, aby zachować odpowiednią ochronę termiczną. Podczas lata docisk powinien być słabszy, żeby zapewnić właściwą mikrowentylację okna.
Projekt domu – co musisz wiedzieć przy wyborze? Czytaj więcej ➜
Jak zmierzyć okno? Czytaj więcej ➜