25/05/2022
Ciepły montaż okien - dlaczego tak się opłaca?Ciepły montaż okien to technika, która staje się coraz bardziej powszechna. Bez jej zastosowania okna energooszczędne tracą swoją wydajność, przez co są energooszczędne… jedynie z nazwy. Jak przebiega ciepły montaż i czym różni się od tradycyjnego?
Ciepły montaż okien - dlaczego różni się od montażu „na piankę”?Tradycyjny montaż okien to technika, która od wielu lat polega na naniesieniu pianki poliuretanowej pomiędzy murem a ościeżnicą okna. Zastosowanie tej metody powoduje powstawanie mostków termicznych, które przemycają ciepło z naszego domu. Jaki z tego wniosek? Nawet najwyższe parametry cieplne okien będą tylko pustymi liczbami, jeżeli zdecydujemy się na tradycyjny montaż.
Ciepły montaż okien (inaczej: warstwowy) polega na wykorzystaniu trzech warstw izolacji, w tym pianki poliuretanowej. Prócz niej potrzebujemy jeszcze dwóch taśm: paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Taśmy zapobiegają dostawaniu się wody podczas opadów deszczu, a także mas powietrza. Chronią także przed powstawaniem pleśni i osadzaniu się wilgoci w miejscu, gdzie znajduje się wnęka okienna....
Jak wykonać ciepły montaż okien?Co najmniej 5 dni przed montażem okna należy wygładzić zaprawą murarską nierówności na powierzchni ościeży (jeśli występują), a także oczyścić i zagruntować gładkie powierzchnie, aby zwiększyć przyczepność kleju.
Czemu montaż warstwowy jest taki ważny?Montaż warstwowy zapewnia znacznie większą szczelność okien, niż montaż tradycyjny. Koszty taśm paroszczelnej i paroprzepuszczalnej są stosunkowo niewielkie w porównaniu do kwoty, jaką musimy przeznaczyć na zakup okien. Co więcej, mniejsze koszty ogrzewania, które wynikają z zastosowania ciepłego montażu okien, sprawiają, że inwestycja może zwrócić się nam w krótkim okresie. Nie wspominając już o większym komforcie użytkowania, który szczególnie odczujemy w okresie zimowym.
Warto mieć na uwadze rządowy program Czyste Powietrze, którego zadaniem jest wspieranie inwestycji proekologicznych. Poprzez program możemy uzyskać dofinansowanie do wymiany okien na energooszczędne.
|
Projekt domu – co musisz wiedzieć przy wyborze? Czytaj więcej ➜