24/11//2023Zastanawiasz się jak dobrać wkładkę bębenkową?
Wkładka bębenkowa do drzwi, to jeden z kluczowych elementów, na które należy zwrócić uwagę. Dzięki niej możemy mieć większą pewność o bezpieczeństwo naszego domu. Spora część włamań jest dokonywana poprzez złamanie zbyt długiej wkładki, co powoduje bardzo łatwe otwarcie zamka. Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo.
Wymiary wkładek do zamkaW wkładkach rozróżniamy dwa najbardziej istotne wymiary. Jest to odległość między osią śruby, a krańcami wkładki w obu kierunkach (A/B). Standardowo jest podawany w minimetrach. Prawidłowo dobrana wkładka nie powinna wystawać więcej jak 2 - 3 mm poza szyld zewnętrzny w celu większej ochrony przed włamaniem. Jak zmierzyć wkładkę w drzwiach?Zachęcamy do wyjęcia istniejącej wkładki z drzwi. Dzięki temu będziemy posiadali większą pewność, że pomiar został dokonany prawidłowo. By tego dokonać, należy odkręcić śrubę mocującą wkładkę. Po wykręceniu bez problemu powinno móc wypchnąć wkładkę z otworu. Należy bardzo precyzyjnie zmierzyć odległości od osi otworu na śrubę, do końców wkładki. Nieco trudniejsze jest dobranie wkładki do nowych drzwi, w których jeszcze jej nie zamontowano. W tym przypadku należy samodzielnie dokładnie pomierzyć wszystkie elementy, warunkujące jej długość – tym bardziej jeśli nowe drzwi nie mają centralnie osadzonego zamka (stosujemy wtedy wkładkę niesymetryczną). Pamiętaj o zasadzie bezpieczeństwa, dotyczącej wystawaniu wkładki poza krawędź szyldu.
Rodzaje wkładek bębenkowychWkładki dwustronne – posiadają dwa otwory na klucz. Zazwyczaj montowane w drzwiach wewnętrznych. Półwkładki – posiadają jeden otwór na klucz, z tego względu możliwe jest jedynie otwarcie z jednej strony. Zazwyczaj montowane w bramach garażowych.
Wkładki z gałką – posiadają jeden otwór na klucz, a z drugiej strony gałkę. Najczęściej stosowane w drzwiach zewnętrznych ze względu na szybkie i bezproblemowe otwarcie drzwi od wewnątrz.
Sprawdź nasze wkładki: Zamki i wkładki bębenkowe
|
Projekt domu – co musisz wiedzieć przy wyborze? Czytaj więcej ➜
Jak zmierzyć okno? Czytaj więcej ➜