blok1.jpg (619 KB)

31/01/2022

 

Projekt domu – co musisz wiedzieć przy wyborze?

Budowa domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu! Dlatego przed jej podjęciem warto zastanowić się, jakie są nasze faktyczne potrzeby i możliwości. Wybraliśmy dla Ciebie kilka punktów, na które warto zwrócić uwagę, zanim wybierzesz odpowiedni projekt domu.

 

Wygląd i estetyka naszego domu są niezwykle istotne – przecież będziemy w nim mieszkać przez długie lata! Zanim jednak dojdzie do jego budowy, warto sobie uświadomić, że projekt domu powinien być przede wszystkim funkcjonalny i praktyczny, a nie tylko po prostu „ładny”.

 

Zobacz MPZP, zanim wybierzesz projekt domu

Wszystko zaczyna się od działki, na której postawimy dom – to ona wytycza granice dla naszego projektu. Ale nie tylko ona. Nasze plany powinniśmy przede wszystkim zacząć od sprawdzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). To w nim zapisane są wszelkie warunki zabudowy na danym terenie, np. dopuszczalna liczba kondygnacji czy nawet rodzaj dachówki w budynkach mieszkalnych. Zakres tych warunków może być bardzo zróżnicowany — wszystko zależy od gminy, na której terenie plan został uchwalony. Niezależnie od tego, czy zamierzamy budować nowoczesny dom, czy decydujemy się na bardziej tradycyjne rozwiązanie, koniecznie musimy zajrzeć do MPZP.

 

działka.jpg (996 KB)

 

Usytuowanie domu na działce

Kiedy zapoznamy się już z tym dokumentem, możemy spokojnie wrócić na teren naszej działki. To właśnie do niej powinniśmy dostosować projekt domu jednorodzinnego, uwzględniając wielkość samego budynku czy powierzchnię terenów zielonych. Koniecznie rozejrzyj się również dookoła, żeby sprawdzić, co znajduje się w najbliższym sąsiedztwie. Jeżeli okaże się, że np. działka położona jest blisko drogi, warto rozważyć umiejscowienie podwórka z drugiej strony domu.

 

Przede wszystkim istotne jest jednak odpowiednie położenie domu względem stron świata. Czemu to takie ważne? Pomieszczenia, w których będziesz przebywać najczęściej, np. salon czy jadalnia, powinny być jak najlepiej i jak najdłużej doświetlone. Dlatego dobrze, jeżeli będą usytuowane od strony zachodniej lub południowej. W takich pomieszczeniach warto pomyśleć o dużych przeszkleniach, które nie tylko znakomicie wpiszą się w projekt domu nowoczesnego, ale przede wszystkim wpuszczą jeszcze więcej promieni słonecznych.

 

Z kolei takie miejsca, jak łazienka, garaż czy pomieszczenia gospodarcze nie wymagają dużej ilości światła, więc ich położenie możesz zaplanować po stronie wschodniej i północnej. Wiele zależy jednak od stylu życia i potrzeb samych domowników. Warto mieć po prostu świadomość, że odpowiednio usytuowany dom to większy komfort i oszczędności.

 

Projekt domu — liczy się jego funkcjonalność

To dobrze, kiedy dom cieszy nasze oko, ale jeszcze lepiej, gdy jego wielkość i pomieszczenia są idealnie dopasowane do naszych potrzeb oraz… portfela. ”Pałac” wygląda być może imponująco, ale prostsza bryła sprawia, że możemy więcej zaoszczędzić. Chodzi zarówno o koszty na etapie budowy, jak i po wprowadzeniu się do samego domu. Bo im więcej gzymsów, naroży czy ostrych krawędzi, tym łatwiej o pojawienie się mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku wyboru dachu — prostszy, dwuspadowy jest po prostu tańszy w porównaniu do dachu czterospadowego. Ponadto zapewnia on więcej przestrzeni na poddaszu.

 

Prosta i oszczędna bryła naszego domu oczywiście nie oznacza, że nie powinniśmy zaplanować dodatkowych pomieszczeń, które z biegiem czasu możemy zaadaptować do różnych celów. Wręcz przeciwnie! Wszystko zależy od naszych życiowych planów — jeśli w przyszłości pojawią się dzieci, będziemy potrzebowali przecież dodatkowych pokojów. A co, jeżeli np. zamieszka z nami jeszcze osoba starsza? Dobrze przygotować się na różne scenariusze.

 

projekt.jpg (1.11 MB)

 

Okna do Twojego domu

Nie pozwól, żeby zaskoczyły Cię koszty stolarki okiennej! To jedna z najczęstszych pułapek, które mogą na Ciebie czekać podczas budowy. Dlatego sprawdź w pierwszej kolejności jakie okna, drzwi i systemy tarasowe są przewidziane w projekcie domu. Jeżeli masz taką możliwość, postaraj się na własną rękę dokonać ich wyceny.

 

Ale przecież koszty to nie wszystko, bo liczą się również twoje życiowe plany. Jeżeli w domu pojawią się np. dzieci, koniecznie trzeba będzie zadbać o ich bezpieczeństwo. W tym celu możesz zamontować okna z szybami bezpiecznymi wraz z klamką z kluczykiem. Z kolei w przypadku obecności osób starszych i niepełnosprawnych warto pamiętać o niskich progach czy systemie tarasowym, który będzie otwierał się przy niewielkim nakładzie sił.

 

Weź także pod uwagę lokalizację samej działki. Jeżeli znajduje się na uboczu i z dala od innych zabudowań, dobrze pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach. Mowa np. o oknach z wyższą klasą okuć czy klamkach z blokadą. W przypadku, kiedy tuż obok znajduje się np. ruchliwa droga, dobrym rozwiązaniem będą okna z szybami dźwiękochłonnymi, które skutecznie ograniczą natężenie hałasów z zewnątrz.

 

okna.jpg (679 KB)

 

 

 

pasek zielony.png (169 b)

Dlaczego warto wybrać duże przeszklenia w domu? Czytaj więcej