25/05/2022

 

Ciepły montaż okien - dlaczego tak się opłaca?

Ciepły montaż okien to technika, która staje się coraz bardziej powszechna. Bez jej zastosowania okna energooszczędne tracą swoją wydajność, przez co są energooszczędne… jedynie z nazwy. Jak przebiega ciepły montaż i czym różni się od tradycyjnego?

 

 

Ciepły montaż okien - dlaczego różni się od montażu „na piankę”?

Tradycyjny montaż okien to technika, która od wielu lat polega na naniesieniu pianki poliuretanowej pomiędzy murem a ościeżnicą okna. Zastosowanie tej metody powoduje powstawanie mostków termicznych, które przemycają ciepło z naszego domu. Jaki z tego wniosek? Nawet najwyższe parametry cieplne okien będą tylko pustymi liczbami, jeżeli zdecydujemy się na tradycyjny montaż.

 

Ciepły montaż okien (inaczej: warstwowy) polega na wykorzystaniu trzech warstw izolacji, w tym pianki poliuretanowej. Prócz niej potrzebujemy jeszcze dwóch taśm: paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Taśmy zapobiegają dostawaniu się wody podczas opadów deszczu, a także mas powietrza. Chronią także przed powstawaniem pleśni i osadzaniu się wilgoci w miejscu, gdzie znajduje się wnęka okienna.

...

tape-s-u 2.jpg (29 KB)

tape-se-w 2.jpg (28 KB)

tape-se-z 2.jpg (16 KB)

 

 

Jak wykonać ciepły montaż okien?

Co najmniej 5 dni przed montażem okna należy wygładzić zaprawą murarską nierówności na powierzchni ościeży (jeśli występują), a także oczyścić i zagruntować gładkie powierzchnie, aby zwiększyć przyczepność kleju.

 

  1. Wciągamy skrzydło z ramy okiennej przed montażem.

  2. Przykręcamy profil transportowy (śruby montujemy przynajmniej co 30 cm).

  3. Kleimy taśmę paroprzepuszczalną po zewnętrznej stronie ramy okiennej, umieszczając pasek klejący w profilu okiennym – od spodu lub od strony lica – na ramie okiennej.

  4. Kleimy taśmę paroszczelną po wewnętrznej stronie ramy okiennej, umieszczając mocujący pasek klejący w profilu okiennym – od spodu lub od strony lica – na ramie okiennej.

  5. Do ramy okiennej przykręcamy kotwy.

  6. Okno wraz z naklejonymi taśmami i zamontowanymi kotwami wstawiamy w otwór okienny. Następnie je poziomujemy i pionujemy. Później stabilizujemy za pomocą klinów, a także klocków podporowych i dystansowych. Montujemy ramę poprzez przykręcenie kotew do ościeży.

  7. Wygładzamy i dociskamy taśmę do muru, zrywając powoli osłonę paska klejącego taśmy zewnętrznej. Powierzchnia taśmy powinna być gładka oraz ściśle przylegająca do podłoża. Następnie zabezpieczamy taśmę przed działaniem warunków atmosferycznych (w okresie który podaje producent taśmy).
    ...

  8. Wycieramy pył znajdujący się na ościeży oraz ościeżnicy, a następnie delikatnie zwilżamy przestrzeń, która jest pomiędzy nimi. W kolejnym kroku przy użyciu pistoletu wypełniamy tę przestrzeń pianką poliuretanową. Szerokość szczeliny dylatacyjnej powinna wynosić od 1,5 do 2 cm.

    ...

  9. Po utwardzeniu pianki, jej naddatek powinniśmy obciąć przy pomocy ostrego noża. Uwaga: naddatku pianki nie powinniśmy odrywać, gdyż spowoduje to uszkodzenie jej struktury oraz osłabienie właściwości izolacyjnych.
    ...

  10. Wygładzamy i dociskamy taśmę do muru, zrywając powoli osłonę paska klejącego taśmy wewnętrznej. W ten sposób powinniśmy uzyskać gładką powierzchnię taśmy, która ściśle przylega do podłoża.

 

Czemu montaż warstwowy jest taki ważny?

Montaż warstwowy zapewnia znacznie większą szczelność okien, niż montaż tradycyjny. Koszty taśm paroszczelnej i paroprzepuszczalnej są stosunkowo niewielkie w porównaniu do kwoty, jaką musimy przeznaczyć na zakup okien. Co więcej, mniejsze koszty ogrzewania, które wynikają z zastosowania ciepłego montażu okien, sprawiają, że inwestycja może zwrócić się nam w krótkim okresie. Nie wspominając już o większym komforcie użytkowania, który szczególnie odczujemy w okresie zimowym.

 

Warto mieć na uwadze rządowy program Czyste Powietrze, którego zadaniem jest wspieranie inwestycji proekologicznych. Poprzez program możemy uzyskać dofinansowanie do wymiany okien na energooszczędne.

 

 

pasek zielony.png (169 b)

Projekt domu – co musisz wiedzieć przy wyborze? Czytaj więcej