baner szprosy 4.jpg (174 KB)

25/02/2022

 

Okna ze szprosami — czy mają sens?

Szprosy to niewielkie listewki, które kiedyś służyły do podtrzymywania konstrukcji okien. Dziś okna ze szprosami pełnią przede wszystkim funkcję ozdobną. Przedstawiamy wady i zalety tego rozwiązania.

 

Kiedyś, ze względu na ograniczenia techniczne, szprosy w oknach były koniecznością. Wówczas okna składały się z zestawu małych szybek, przedzielonych listewkami. To właśnie dzięki nim cała konstrukcja była stabilna. Jednak obecnie, w dobie wielkich, szklanych powierzchni, okna ze szprosami stały się bardziej elementem wystroju, który nawiązuje do tradycyjnego stylu.

 

Okna ze szprosami — rodzaje

Wiedeńskie (inaczej: naklejane). Szprosy składają się z aluminiowej ramki umieszczonej wewnątrz pakietu szybowego oraz z zewnętrznych listewek wykonanych z PCV. Te ostatnie są bezpośrednio naklejane na szyby. Konstrukcja w zamyśle ma imitować podział szyb na poszczególne pakiety. Dzięki temu z zewnątrz faktycznie możemy odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z wieloma małymi szybami, podtrzymywanymi przez szprosy.

 

Konstrukcyjne. To najbardziej klasyczne szprosy, które dzielą okno na mniejsze pakiety szybowe, przez co dobrze podtrzymują jego całą konstrukcję. Dlatego ich zaletą jest nie tylko autentyczny i efektowny wygląd, ale także większa wytrzymałość całego okna. Niestety ramy okienne cechują się mniejszą izolacyjnością cieplną, niż szyby, dlatego takie rozwiązanie sprawi, że z naszego domu ucieknie więcej ciepła. Jak nietrudno się domyślić, przełoży się to niekorzystnie na rachunki za ogrzewanie. Okna ze szprosami konstrukcyjnymi są często stosowane w starszym budownictwie lub w zabytkach.

 

Międzyszybowe. Są wykonane z aluminium i montowane jedynie wewnątrz pakietu szybowego. Dzięki temu po zewnętrznych stronach szyba pozostaje gładka, co pozwala bez żadnych przeszkód utrzymywać czystość okna. Podobnie jak szprosy wiedeńskie, nie dzielą one okna na poszczególne pakiety. Minusem tego rodzaju konstrukcji jest jednak wyższa cena.

 

baner szprosy 3.jpg (124 KB)

 

Szprosy do okien — wady i zalety

Szprosy co prawda nie będą pasowały do każdego rodzaju budownictwa, ale kiedy dobrze je wkomponujemy, nasz dom nabierze niepowtarzalnego charakteru. Jeśli budynek znajduje się pod opieką konserwatora zabytków, okna ze szprosami mogą stać się nawet koniecznością, która pozwoli zachować pierwotny charakter budynku. Warto wspomnieć, że szprosy konstrukcyjne dodatkowo zwiększają sztywność i wytrzymałość całej konstrukcji okna.

 

Wadą konstrukcji ze szprosami jest nie tylko większy ubytek ciepła z naszego domu, ale także mniejsza ilość światła, która dociera do pomieszczeń. W sytuacji, gdy zamontujemy inny rodzaj szprosów, niż międzyszybowe, kolejną trudnością może okazać się utrzymanie czystości okien. Brak dużej tafli szkła i większa ilość mniejszych ramek ułatwi wtedy osadzanie się brudu i zarazem utrudni czyszczenie okien.

 

Szprosy z powodzeniem mogą pełnić funkcję ozdobną, zwiększając jednocześnie wytrzymałość okna. Ale czy posiadają jeszcze jakieś inne zastosowanie? Niestety nie. Dlatego przed zakupem okien ze szprosami warto sobie uświadomić, że w tym wypadku funkcjonalność ustępuje miejsca estetyce.

 

baner szprosy 1.jpg (136 KB)

 

pasek zielony.png (169 b)

Projekt domu – co musisz wiedzieć przy wyborze? Czytaj więcej

Jak zmierzyć okno? Czytaj więcej